Czym charakteryzuje się guma tkana?

Cover Image

Guma tkana ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w wielu branżach. Jest ona wykorzystywana nie tylko w branży odzieżowej, skórzanej, lecz także meblarskiej, kaletniczej oraz obuwniczej. To funkcjonalny produkt, który świetnie sprawdza się, jako ozdoba np. na ubraniach w postaci taśm. Z jakich powodów guma tkana jest tak chętnie wykorzystywana? Co warto o niej wiedzieć?

Guma tkana — właściwości i zastosowanie 

Gumę tkaną cechuje ciasny splot, co zapewnia ją wytrzymałość, a także sztywność, więc nie jest podatna na rozwlekanie i przez długi czas zachowuje swój kształt. Ponadto rozciąga się ona w małym stopniu. Warto też dodać, że tego typu materiał dobrze zachowuje swój kolor, nawet podczas częstego użytkowania. Co więcej, gumy mogą mieć różne szerokości, co pozwala na ich wszechstronne zastosowanie. Ze względu na swoje właściwości guma tkana jest używana do ozdabiania ubrań, np. może być lampasami na spodniach. Taka ozdoba nie zblaknie przez pranie czy działanie promieni słonecznych. Należy też dodać, że na gumie tkanej nierzadko wykonuje się nadruki, co pozwala na umieszczenie na nich napisów, geometrycznych kształtów czy innych wzorów. Następnie można umieścić ją na spódnicy, dresie, a nawet czapce.

Ze względu na to, że guma jest mocna ani nie ulega rozciąganiu, nierzadko wykorzystuje się ją do wykonania ozdobnych marszczeń. Z tego samego powodu używa się jej do zrobienia ściągaczy na rękawach oraz w pasie, a także podczas produkcji naciągów na prześcieradło. Po tego typu produkt sięga się również podczas produkcji maseczek specjalistycznych. Guma tkana jest też wszywana do butów. Można ją rozciągnąć tylko do pewnego momentu i wraca do swojego pierwotnego kształtu, więc ułatwia zakładanie i zdejmowanie butów. Tego rodzaju materiał nierzadko stosuje się podczas produkcji torebek i plecaków. Co ciekawe guma tkana jest także stosowana do ozdabiania wyrobów tapicerowanych.

Wróć